Wiosenne wypalanie traw - strażacy apelują o rozwagę!

Przed nami okres wiosenny i jak co roku wiąże się z tym pewne zjawisko. Otóż wiele osób przystępuje do wypalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych. Osoby te swoje postępowanie tłumaczą tym, że zabiegi takie użyźniają glebę. Rzeczywistość poparta doświadczeniem lat ubiegłych wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, jest przyczyną wielu pożarów, które mogą doprowadzić do wypadków śmiertelnych z udziałem ludzi. Czym grozi wypalanie traw? To wyrok śmierci dla niezliczonej ilości zwierząt - od drobnych bezkręgowców (dżdżownice, pająki, świerszcze, pasikoniki, motyle, mrówki, pszczoły, osy) po wiele gatunków kręgowców (ropuchy, jaszczurki) a także liczne gatunki ptaków i ich łęgi. Giną mrówki niszczące szkodniki. Poza tym zjadając resztki roślinne i zwierzęce mrówki pełnią funkcję sanitarną i ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy i przewietrzają glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki zjadające kolonie mszyc. Trzmiele, pszczoły zamieszkujące łąki zapylają ogromną liczbę kwiatów, drzew, krzewów i roślin zielnych. Drapieżne owady, żaby, których populacja maleje w tempie zastraszającym na tlących się łąkach, jeże, krety zjadające drobne gryzonie, młode zające, pisklęta są ofiarami bezmyślnych podpalaczy. Gromady ptaków, które mają tereny lęgowe na łąkach giną w płomieniach. Ogień przenosi się na pobliskie zabudowania i lasy powodując nieodwracalne straty. w ekosystemach leśnych pożary niszczą kryjówki zwierząt oraz bazę pokarmową dla wielu organizmów. Powstaje dym, którego podstawowymi składnikami są węglowodory wstrzymujące oblatywanie pszczół. Ginie mikroflora glebowa, która narażona jest na erozję wodno - wietrzną, która prowadzi w konsekwencji do wyjałowienia gleby i ubytku próchnicy. Ścielący się dym, to zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do atmosfery przedostaje się dużo C02, siarki i węglowodorów aromatycznych o właściwościach rakotwórczych. Zjawisko wypalania traw to niestety także problem naszej gminy. W ostatnich dniach jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu otrzymuje bardzo dużo wezwań do tego typu zdarzeń. Interweniowano m.in. na ulicy Słowackiego, Poznańskiej i Uzarzewie, gdzie pożar łącznie pochłonął duże powierzchni pól i łąk. W najbliższych dniach strażacy spodziewają się najgorszego. Z pewnością liczba interwencji strażaków do tego typu zgłoszeń utrzyma się. Początek wiosny wywołuje wśród niektórych potrzebę "porządków wiosennych", ale niestety tego typu zabiegi są błędnym myśleniem. Dlatego apel swarzędzkich strażaków o rozwagę i zaniechanie tego procederu, który w razie wykrycia będzie surowo karany!