III warsztaty i zawody w ratownictwie medycznym Ochotniczych Straży Pożarnych KSRG Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Powiatów sąsiednich.

W dniach 24-25 maja na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego (gmina Witkowo) odbyły się III warsztaty i zawody w ratownictwie medycznym jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych KSRG. Udział w zawodach i warsztatach wzięła także jednostka OSP Swarzędz. Dla naszych druhów była to doskonała okazja na podniesienie swojego poziomu wiedzy, ale także możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń z innymi jednostkami spoza Powiatu Poznańskiego. Sobotnie warsztaty zapewniły sporo atrakcji dla uczestników. Utworzonych zostało 5 różnych punktów, gdzie strażacy mogli zapoznać się z danym sprzętem lub odegrać przygotowaną przez Instruktorów scenkę. Przygotowane punkty wyglądały następująco:

- Resuscytacja osoby dorosłej i noworodka;
- Wykonanie dostępu do poszkodowanych podczas wypadków komunikacyjnych samochodów osobowych, użycie sprzętu hydraulicznego;
- Pomoc osobom poszkodowanym podczas prac leśnych (amputacja urazowa);
- Ewakuacja poszkodowanych osób z pojazdu;
- Ewakuacja z wysokości;

Tak wyglądała sobota. Natomiast w niedzielę odbyły się zawody medyczne. Strażacy mogli więc wykorzystać wiedzę zdobytą dzień wcześniej. Do konkurencji przystąpiło 16 drużyn. W pierwszym etapie zawodnicy zmierzyli się z testem wiedzy, gdzie startowało po dwóch strażaków z każdej drużyny. Po cześci teoretycznej przystąpiono do zadań praktycznych. Zawodnicy mieli do wykonania łącznie 4 scenki, które były poddawane ocenie. Założenia były następujące:

- Ewakuacja osoby uwięzionej w studni;
- Pomoc osobie poszkodowanej z amputacją kończyny;
- Pomoc osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym w tym rana postrzałowa;
- Ewakuacja osoby poszkodowanej z zatopionego samochodu, resuscytacja osoby podtopionej z użyciem AED;

Po odegraniu wszystkich scen strażacy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. Klasyfikacja ogólna przedstawiała się następująco:

1. OSP Kłecko
2. OSP Łubowo
3. OSP Mieleszyn

Strażacy z jednostki OSP Swarzędz zajęli wysokie V miejsce (w poprzedniej edycji swarzędzcy strażacy uplasowali się na II pozycji). Dodatkowo nasi druhowie otrzymali specjalną nagrodę dla "Najsympatyczniejszej drużyny warsztatów jak i zawodów". W zgodnej opinni były to warsztaty i zawody na bardzo wysokim poziomie. Pomimo rywalizacji między jednostkami dobry humor nie opuszczał uczestników. Nowe doświadczenia, które strażacy mieli okazję wynieść podczas zawodów z pewnością zaprocentuje, bowiem bardzo istotną rzeczą jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności. W przypadku zadań wykonywanych przez strażaków - ratowników konieczny jest stały rozwój. Sukces ostatnich zawodów i warsztatów z pewnością zachęci organizatorów do zorganizowania podobnych zawodów za rok.
Przy tej okazji gratulujemy naszym strażakom z jednostki OSP Swarzędz za zajęcie po raz kolejny dobrego miejsca w zawodach. Liczymy, że wasze spostrzeżenia zdobyte podczas tych warsztatów wykorzystacie w codziennej działalności na rzecz bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu.

fot. Katarzyna Robaszkiewicz