Strażacy usuwają skutki przejścia burz.

W dniach 7 i 8 lipca Swarzędz ponownie nawiedziły gwałtowne burze. Niemal pewne było, iż dojdzie do wielu zalań czy podtopień a także innych miejscowych zagrożeń związanych z działaniami nieobliczalnej natury. Przepowiednie niestety się spełniły. Chwilę po przejściu burzy w dniu 7 lipca strażacy z jednostki OSP Swarzędz przygotowani na podjęcie natychmiastowych działań otrzymują pierwsze zgłoszenia od Miejskiego Stanowiska Kierowania w Poznaniu. Sytuacja niestety jest dramatyczna. Zgłoszeń jest tak dużo, że do akcji zostają wysłane niemalże wszystkie zastępy z terenu naszej gminy i okolicy tj. OSP Swarzędz, OSP Kobylnica i JRG-3. W tym samym czasie prowadzone są działania w różnych miejscach Swarzędza. Jeden zastęp z jednostki OSP Swarzędz zostaje skierowany na ul. Wrzesińską, gdzie zalana została posesja. Po dotarciu na miejsce strażaków ze Swarzędza okazuje się, że zalanych miejsc na ulicy Wrzesińskiej jest znacznie więcej... W tym samym czasie drugi zastęp z jednostki OSP Swarzędz podejmuje działania na ul. Grudzińskiego, gdzie poważnie zalana została piwnica oraz garaż. Po zakończeniu działań na ulicy Grudzińskiego swarzędzcy strażacy udają się do pomocy swoim kolegom na ulicę Wrzesińską. Łącznie strażacy wypompowywali wodę z zalanych posesji na ul. Wrzesińskiej w czterech miejscach. W międzyczasie okazało się także, że ulica Zacisze również "tonie". Na szczęście to był koniec pracowitego dnia dla swarzędzkich strażaków. Niestety jak się później okazało była to cisza przed... burzą. Dzień 8 lipca, kolejna burza i kolejne zgłoszenia. Tym razem jednak więcej szkód wyrządził wiejący silny wiatr niż padający deszcz. Na skrzyżowaniu ulicy Poznańskiej z ulicą Polną strażacy usuwali z jezdni konary drzew. Kolejne zgłoszenia brzmiały podobnie. Na Placu Niezłomnych strażacy usuwali powalone drzewo. To samo działo się również na ulicy Kórnickiej. W międzyczasie strażacy z OSP Swarzędz oraz JRG-3 zostają zadysponowani do usunięcia skutków kolizji motocyklisty z samochodem osobowym na skrzyżowaniu ulicy Wrzesińskiej z ulicą Łowęcińską. W chwili zamknięcia powyższego artykułu nadal pada deszcz i jest bardzo niebezpiecznie na drogach. Prognozy meteorologów na najbliższe dni również nie są optymistyczne. Przewidziane są opady także we środę i czwartek. Miejmy nadzieję, że zdarzeń będzie znacznie mniej a nasi strażacy w końcu będą mogli spokojnie przespać noc. W ciągu kilku ostatnich dni interweniowali oni kilkanaście razy i nic nie zapowiada, żeby najbliższe były spokojne...

fot. Swarzędz na Sygnale