Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego.

W dniu 23 lipca na ulicy Dworcowej odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę drugiej części Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego, które od ubiegłego roku jest już siedzibą Swarzędzkiej Straży Miejskiej oraz Pogotowia Ratunkowego a od grudnia stanie się nową siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu. Poświęcenia kamienia węgielnego oraz budowy dokonał ksiądz wikariusz parafii p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych ksiądz Jarosław Czyżewski. Uroczystość ta zgromadziła na ul. Dworcowej przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz w osobie Pani Burmistrz Anny Tomickiej wraz z zastępcą, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Mariana Szkudlarka wraz z radnymi UMiG Swarzędz. Licznie przybyli również inni zaproszeni goście oraz mieszkańcy Swarzędza. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu. Po przywitaniu gości przez prowadzącego uroczystość, poproszono o zabranie głosu przez Panią Burmistrz Annę Tomicką oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Mariana Szkudlarka. Następnie nastąpiło odczytanie treści Aktu Erekcyjnego. O złożenie podpisów pod dokumentem poproszono:
- Panią Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Annę Tomicką;
- Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Mariana Szkudlarka;
- Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej w Swarzędzu Pana Sławomira Kaźmierczaka;
- Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu druha Lechosława Marczaka.

Kulminacyjnym punktem po złozeniu podpisów pod aktem erekcyjnym było uroczyste wmurowanie specjalnie przygotowanej na tę okazję metalowej tuby do której włożono wcześniej wspomniany akt, okolicznościowe zdjęcie władz gminy, zdjęcie i listę strażaków - ochotników z OSP Swarzędz, historię OSP z lat 1907-2007 oraz jak nakazuje tradycja kilka polskich monet a także najświeższe wydania lokalnych gazet. Ten symboliczny gest będzie pamiątką dla potomności. W przyszłości, po odnalezieniu skrytki podczas modernizacji czy generalnej przebudowy obiektu, znalazcy bedą mogli zapoznać się z historycznymi informacjami z okresu rozpoczęcia budowy tej inwestycji.
Po wmurowaniu tuby głos zabrał Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu Lechosław Marczak, który bardzo gorąco podziękował Pani Burmistrz Annie Tomickiej oraz wszystkim radnym za starania, które doprowadziły do budowy tego nowoczesnego Centrum Ratunkowego w Swarzędzu. Jest to na pewno także ważny etap dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu, gdzie po ponad 100 latach opuszczą oni starą, wysłużona remizę na ulicy Bramkowej. Swarzędzkie Centrum Ratunkowe powstało z myślą rozbudowy i zwiększenia efektywności systemu bezpieczeństwa dla mieszkańców Swarzędza i okolic. Z całą pewnością spełni ono swoje zadanie.

fot. H. Remlein