Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę na drogach!

Paradokslanie wrogiem kierowców może być ładna pogoda. Wtedy to ponosi na wyobraźnia, jesteśmy zbyt pewni swoich umiejętności prowadzenia samochodu jak i warunków panujących na zewnątrz. Mniej wtedy skupiamy się na jeździe. Statystycznie do wypadków najczęściej dochodzi na koniec podróży, kiedy jesteśmy zdekoncentrowani i myślimy już przeważnie o odpoczynku. Na temat zakazu prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu napisano już chyba wszystko, ale niestety niewiele to zmienia mimo zaostrzenia kar. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Zwracajmy także uwagę na ograniczenia prędkości, które bewzględnie należy przestrzegać. Równie ważnym jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Jadąc rowerem czy motocyklem pamiętajmy o kaskach ochronnych. Poruszając się pieszo po zmroku zadbajmy o to, aby było nas widać poprzez stosowanie chociażby elementów odblaskowych. Kierowcy samochodów osobowych udając się w dłuższą jazdę powinni sprawdzić stan techniczny swojego auta a także poziomy płynów samochodwych. Ważne jest, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie były sprawne. Najlepiej mieć je również w zapasie, które w razie potrzeby będzie można od razu wymienić. Pokonując dłuższe dystanse starajmy się robić regularne postoje. Dobrze jest wyjść z auta i rozprostować na chwilę nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza czy po prostu czegoś się napić. Pamiętajmy o pasażerach. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone, aby ratować życie, dlatego nie możemy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich. Okres wakacyjny w pełni się rozwinął a co za tym idzie zwiększył się ruch na drogach. Warunki atmosferyczne bardzo szybko się zmieniają. W dzień zmagamy się z ponad 30 stopniowymi upałami natomiast w nocy nawiedzają nas silne i gwałtowne burze. Na terenie naszej gminy w ostatnich miesiącach w wypadkach drogowych zginęły dwie osoby a kilkanaście zostało zabranych do szpitala. Strażacy otrzymują wiele zgłoszeń o kolizjach i wypadkach do których dochodzi z bardzo wielu przyczyn, które można było z całą pewnością uniknąć. Stąd apel swarzędzkich strażaków do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zadbanie o bezpieczeństwo własne oraz pozostałych osób w nim uczestniczących czynnie a nawet biernie.