Wyłacz muzykę WYŁĄCZ MUZYKĘ
STATYSTYKI
Interwencje OSP Swarzędz od dnia 01.01.2016 r. do dnia 30.09.2016 r.
Pożarów
64
Miejscowych Zagrożeń
142
Fałszywych wezwań
37
Razem
243

Archiwum wiadomości

Rok:
2013
 
Zobacz archiwum wiadomości »
Rok:
2012
 
Zobacz archiwum wiadomości »
Rok:
2011
 
Zobacz archiwum wiadomości »
Rok:
poprzednie lata
 
Zobacz archiwum wiadomości »


Poprzednie wydarzenia.

25 lutego po godz. 16 w Gruszczynie na ul. Żwirki i Wigury doszło do pożaru budynku mieszkalnego (bliźniaka). Na miejsce oprócz dwóch jednostek z OSP Swarzędz przybyło jeszcze sześć jednostek z OSP Kobylnicy, JRG3 z Antoninka i OSP z Kostrzyna.

Budynek w którym doszło do pożaru był już tak zajęty ogniem, że nie było możliwości jego ratunku. Na nieszczęście zajął się też budynek bliźniaczy połączony z tym już całkowicie wchłoniętym przez ogień. Jednak szybkie i skuteczne działania ratownicze pozwoliły wynieść i uratować dobytek z nie spalonego jeszcze domu. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin. Na szczęście nie ucierpiała żadna osoba. Obie rodziny w tym dwoje dzieci wyszły z tego bez szwanku.

22 stycznia 2010 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu OSP w Swarzędzu otrzymała ponton używany wcześniej przez JRG1. Do pontonu Pani Burmistrz Anna Tomicka ufundowała silnik Hondy i przyczepę pod ponton.

5 marca od godz. 8:00 w garażu remizy OSP w Swarzędzu trwały prace remontowe.

Ochotnicy oraz rodzic jednego z członków MDP zburzyli dwie ścianki i rozkuli podłogę w celu zrobienia miejsca dla nowej przyczepki z pontonem.

Zaangażowanie oraz chęci do pracy były przeogromne.

Takie poświęcenie i zaangażowanie w OSP może tylko sprawić, że Swarzędz będzie miał wspaniałą remizę i jeszcze wspanialszych strażaków.

2 marca kilka minut po godz. 2 w Kostrzynie zapalił się "TIR". Na miejsce wezwano straż pożarną ze Swarzędza, Kostrzyna i Antoninka.

Do pożaru doszło najprawdopodobniej przez niesprawną instalację grzewczą. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Po mimo szybkiej akcji gaśniczej kabina wraz z częścią towaru spaliła się doszczętnie.

18 marca na skrzyżowaniu ulic Cieszkowskiego z Wrzesińską doszło od zderzenia samochodu osobowego z autobusem. Na miejsce przybyły trzy jednostki straży pożarnej ze Swarzędza i Antoninka, karetka pogotowia oraz policja. W wyniku zderzenia jedna osoba trafiła do szpitala.

12 marca na jeziorze Dębina w Poznaniu odbył się kurs Ratownictwa Wodnego oraz działania przeciwpowodziowe.

W kursie wzięli udział strażacy z Powiatu Poznańskiego w tym także druhowie ze Swarzędza. Kurs przebiegł bardzo pomyślnie dla naszych swarzędzkich strażaków, ponieważ zaliczyli go wszyscy pozytywnie.

8 marca kilkanaście minut po godz. 2 w Kobylnicy na ul. Brzozowej wybuchł pożar w niezamieszkałym budynku. Ogień trawił dach co zmusiło OSP ze Swarzędza i Kobylnicy do wezwania JRG3 z Antoninka posiadającą drabinę koszową.

W sumie w akcji udział wzięło 6 jednostek straży. Czas jaki poświęcono na ugaszenie pożaru to ponad półtorej godziny. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

6 marca kilka min po godz. 10 przy stacji benzynowej SHELL doszło do rozszczelnienia zbiornika paliwa Litewskiemu kierowcy TIR-a.

Do zneutralizowania oleju napędowego wezwano OSP ze Swarzędza oraz do pomocy JRG3 z Antoninka.

Plama oleju miała zasięg 100 metrów kwadratowych a strażacy zużyli na nią 120 kg piasku sorbującego. Akcja neutralizacji trwała półtora godziny.

W dniach 26 i 27 marca odbył się kurs szkoleniowy z zakresu ratownictwa wodnego.

Do kursu przystąpiła również jednostka OSP ze Swarzędza, której druh Arkadiusz Ćwiertniak otrzymał gratulacje za zdobycie najlepszych wyników.

25 marca w Swarzędzu na ul. Tortunia doszło do pożaru niezamieszkałego budynku. Na miejsce przybyły trzy jednostki straży pożarnych ze Swarzędza i Antoninka.

W dniach od 21 do 25 marca Swarzędzcy Strażacy wzywani byli sześciokrotnie do pożaru traw przy ul. Poznańskiej między Swarzędzem a Antoninkiem.

Od 18-20 marca OSP w Swarzędzu wzięła udział w kweście na rzecz szczepionki przeciwko komórkom rakowym "czerniaka". Pieniążki do puszki wrzucali zarówno ci stanu niższego jak i wyższego. Pieniędzy nie szczędziła również Pani Burmistrz Anna Tomicka i Przewodniczący Rady Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.

1 kwietnia ok. godz. 6 na skrzyżowaniu ul. Polnej z krajową 92 doszło do wypadku. czterech pojazdów. Na pomoc wezwano OSP ze Swarzędza i JGR3 z Antoninka.

31 marca ok. godz. 9 w Poznaniu na ul. Hawelańskiej doszło do olbrzymiego pożaru jednej z hal firmy Dramer produkującej chemię gospodarstwa domowego. Głównymi produktami, które spłonęły były dezodoranty. Spraye napełnione gazem eksplodowały a siła odrzutu sprawiła, że spadały na balkony pobliskich mieszkań. Do pożaru wezwano 18 jednostek straży pożarnych w tym ze Swarzędza. Akcja gaśnicza trwała 6 godzin.

9 kwietnia ok. godz. 17 MSK w Poznaniu zaalarmowało swarzędzkich strażaków o zerwanym poszyciu dachowym. Nasi ochotnicy po dotarciu na miejsce byli zmuszeni wezwać do pomocy drabiną koszową.

Dzięki drabinie można było już przystąpić do zerwania wiszącego poszycia dachu. Akcja trwała ok 100 minut.

7 kwietnia o godz. 16 OSP w Swarzędzu otrzymała zgłoszenie o pożarze w Poznaniu na ul. Gdyńskiej na terenie firmy Centra. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się filtr zewnętrzny jednej z hal.

Na miejsce dotarły jeszcze jednostki z JRG-1, JRG-5 oraz OSP z Czerwonaka. Akcja gaśnicza trwała półtorej godziny.

2 kwietnia ok. godz. 2 OSP w Swarzędzu otrzymała zgłoszenie o pożarze stogu siana w Sarbinowie. Na miejsce przybyły również dwie jednostki z Kobylnicy i Biskupic.

Akcja gaśnicza trwała ponad 5 godzin.

1 kwietnia ok. godz. 8 w Jasiniu doszło do wypadku samochodu osobowego marki Peugeot. Kierowczyni jadąc krajówką nagle zjechała z drogi wprost do rowu melioracyjnego. Pojazd przekoziołkował i spadł na dach. Kobieta została zabrana do szpitala.

23 kwietnia o godz. 14.05 Swarzędzka Straż otrzymała zgłoszenie o plamie oleju na os. Raczyńskiego w Swarzędzu. Na miejscu okazało się, że plama ciągnie się przez ok. 300 metrów i prowadzi wprost do uszkodzonego samochodu osobowego. Do neutralizacji oleju zużyto 4 worki piasku sorbującego.

11 dwa razy a 14 kwietnia raz, Ochotnicza Straż Pożarna była wzywana do pożaru traw. Wszystkie pożary miały miejsce w Dolinie Cybiny. Spaleniu uległo ponad trzy hektary traw. W akcjach gaśniczych brało udział razem jedenaście zastępów straży ze Swarzędza, Kobylnicy, Antoninka, Pobiedzisk, Biskupic i Kostrzyna. Czas jaki poświęcono na akcję gaśniczą to 220 minut. Przyczyną wszystkich trzech pożarów było podpalenie.

10 kwietnia o godz. 17.50 OSP w Swarzędzu otrzymała zgłoszenie o pożarze młodnika przy ul. Mielżyńskiego w Swarzędzu. Paliło się 500 metrów kw. lasku. Oprócz swarzędzkich strażaków na miejsce dotarła JRG3 z Antoninka. Akcja gaśnicza trwała 60 minut.

9 kwietnia o godz. 17.00 w remizie OSP w Swarzędzu odbył sie Drugi Zjazd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Swarzędz. Na spotkanie przybyli:

Pani Poseł, Wiceprzewodnicząca Parlamentarnej Komisji do Spraw Strażaków – druhna Bożena Szydłowska, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Poznaniu – druh Marek Ciebielski, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu – bryg. dr inż. Jerzy Ranecki, Dowódca JRG nr 3 w Poznaniu – kpt. Dariusz Matczak, Pełniący obowiązki Komendanta Straży Miejskiej w Swarzędzu – Stanisław Łukaszewicz, Komendant Komisariatu Policji w Swarzędzu – nadkom. Marcin Walczak, Przedstawiciel Zespołu do spraw prewencji kryminalnej nieletnich i patologii – mł. asp. Karol Łuszczek, Kapelan Gminny Strażaków Gminy Swarzędz – ks. Krystian Frąckowiak.

1 maja o godz. 20:30 Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku pozostałego po Swarzędzkich Fabrykach Mebli.

Jak się okazało palił się budynek nieopodal stacji benzynowej "ORLEN". Oprócz naszych strażaków na miejsce przybyły jednostki z Kobylnicy i Antoninka. Razem na miejscu pojawiło się 5 jednostek.

1 maja o godz. 0.30 Ochotnicza Straż Pożarna w Swarzędzu otrzymała zgłoszenie o pożarze altany na działkach "Zielona Dolina" na granicy Swarzędza z Antoninkiem.

Akcja gaśnicza trwała do godziny 2.15. W akcji oprócz naszej jednostki brała udział jeszcze JRG3 z Antoninka.

30 kwietnia o 9.35 OSP w Swarzędzu otrzymała zgłoszenie o plamie oleju na ul. Rolnej. Po dotarciu na miejsce okazało się, że była to kolizja dwóch pojazdów osobowych. Po mimo dużych uszkodzeń w pojazdach kierowcom nic się nie stało.

Strażacy zneutralizowali rozlane płyny i pomogli w szybkim usunięciu wraków w celu udrożnienia drogi.

11 maja o godz. 17.40 zgłoszono pożar trzciny w Gruszczynie nad jeziorem.

W akcji gaśniczej brały udział cztery zastępy straży: OSP ze Swarzędza i Kobylnicy oraz JRG3 z Antoninka. Akcja gaśnicza trwała 80 minut.

8 maja ok. godz. 18 OSP w Swarzędzu zostało zadysponowane do pożaru stogu siana w Siekierkach Wielkich. Palił się stóg o rozmiarach 350 metrów sześciennych. Szybko podjęta akcja pozwoliła na w miarę szybkie uporanie się z pożarem.

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie.

W akcji wzięło udział 8 jednostek straży pożarnych ze Swarzędza, Gowarzewa, Kleszczewa, Kostrzyna i Antoninka. Czas akcji ponad 3 godziny.

9 maja o godz. 9.40 swarzędzka straż otrzymała zgłoszenie o pożarze traw na ligowcu. Po dotarciu na miejsce okazało się, że jest kilka miejsc pochłoniętych przez ogień. Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych.

Sprawa wybuchu pożaru była jasna - podpalenie. Gaszenie trwało 95 minut.

W poniedziałek 4 lipca OSP ze Swarzędza została zadysponowana do zabezpieczenia miejsca zagrożonego przez pochylone drzewo.

Na miejscu okazało się, że potężne drzewo zagraża bezpieczeństwu pobliskich mieszkańców, dlatego konieczne było usunięcie niebezpiecznie zwisających konarów. W tym celu zadysponowano do pomocy jednostkę z JRG-3 z Antoninka ze specjalistycznym samochodem - drabiną.

4 lipca nasza jednostka przybyła na zaproszenie władz Ośrodka Kultury w Swarzedzu, aby zaprezentować pokaz swoich umiejętności i sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Tym razem widzami okazały się maluchy, którym pokaz bardzo się podobał i z pewnością utkwił głęboko w pamięci.

Dnia 1 lipca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu obchodzi 104 rocznicę swojego powołania. Z tej okazji chcemy wyrazić swoją wdzięczność wszystkim Druhom Jednostki w Swarzędzu którzy na przestrzeni historii jej istnienia służyli oraz wszystkim tym, którzy obecnie to czynią na co dzień - za ofiarną służbę niesienia pomocy w imię miłości bliźniego.

Ulewne deszcze, które przeszły nad Swarzędzem w czwartek 30 czerwca spowodowały zalanie wiaduktu przy ulicy Kirkora.

Do wypompowania wody z zalanej ulicy wezwano OSP ze Swarzędza a także jednostkę JRG-3. Akcja trwała niespełna godzinę.

Dnia 26 czerwca o godzinie 17.10 OSP w Swarzędzu została zadysponowana do pożaru opuszczonego budynku przy ulicy Poznańskiej. Nasza jednostka dotarła jako pierwsza na miejsce akcji i przystąpiła do gaszenia palącego się budynku.

Duże zadymienie znacznie utrudniało pracę strażakom. Jednak po prawie 2 godzinnej walce z ogniem udało się ugasić pożar. Wspólnie z strażakami ze Swarzędza udział w akcji brały dwie jednostki z JRG-3 oraz dwie jednostki z OSP Kobylnica.

O godzinie 00.30 w nocy z dnia 18-19 czerwca Swarzędcy strażacy po raz kolejni zostali wezwani do groźnej kolizji. Zderzeniu uległy dwa samochody osobowe marki Renault Clio oraz Skoda Octavia.

Kierujący pojazdami nie odnieśli żadnych groźniejszych urazów. Na miejsce zdarzenia przybyły także dwie jednostki JRG-3 oraz pogotowie, policja i pomoc drogowa.

Jak co roku w miejscowości Jezierce odbyły się kolejne manewry strażackie. W zawodach nasza jednostka zajęło wysokie V miejsce. Nie liczyły się jednak wyniki a przede wszystkim dobra zabawa i spędzenie wspólnie czasu zapominając chociaż na chwilę o naszych obowiązkach...

W dniu 16 czerwca o godzinie 15:40 OSP w Swarzędzu otrzymała zgłoszenia o upadku mężczyzny z wysokości. Po dotarciu na miejsce okazało się, że mężczyzna doznał obrażeń głowy. Na miejsce dotarła jeszcze jednostka z OSP Kobylnica i Śmigłowiec LPR, który zabrał osobę ranną do szpitala.

Dnia 14.06.2011 o godzinie 22.00 otrzymano zgłoszenie od MSK - Kolizja na trasie krajowej Nr 92. Dachował Citroen C5. Z tego bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia kierowca samochodu wyszedł bez najmniejszego urazu...

Na miejsce przybyły jednostki OSP Swarzędz, JRG-3 x2 oraz pogotowie, policja i pomoc drogowa. Zadaniem jednostki ze Swarzędza było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz sprzątanie po kolizji. Akcja trwała niespełna 2 godziny.

W poniedziałek 13 czerwca odbyło sie uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków w poczet Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu. Ślubowanie z rąk Prezesa i Pani Naczelnik OSP w Swarzędzu przyjęło 10 nowo przyjętych druhów. Witamy w naszych szeregach!!!

Dnia 11 czerwca o godzinie 02.45 w nocy jednostka ze Swarzędza otrzymała zgłoszenie od MSK o pożarze pomieszczenia gospodarczego przy ulicy Granicznej 63.

Po szybkim dotarciu na miejsce zdarzenia ugaszono pożar.

Dnia 5 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Gimnazjum Nr 3 w Swarzędzu nasza jednostka wzięła udział w pokazie strażackim.

Przeprowadzono inscenizację kolizji auta przez co mogliśmy obejrzeć sprzęt oraz umiejętności ratownicze Swarzędzkich strażaków.

W niedzielę 29 maja OSP ze Swarzędza wzięli udział w pokazie gaśniczym na festynie w Zalasewie. Pokaz polegał na ugaszeniu palącego się samochodu osobowego.

Pożar został szybko i sprawnie ugaszony za pomocą piany gaśniczej (Deteoru).

Podczas obotnich ćwiczeń naszą jednostkę wezwano do wypadku na ul. Tysiąclecia w Swarzędzu. Na miejscu okazało się, że doszło tam do zderzenia motoru z samochodem osobowym. Motocyklista doznając obrażeń ciała został przewieziony do szpitala.

Na miejsce dotarły jednostki ze Swarzędza i Antoninka, karetka pogotowia oraz poznańska Drogówka.

W sobotę o godz. 8 OSP w Swarzędzu wyruszyli na ćwiczenia w ratownictwie wodnym. Ćwiczenia odbyły się nad Swarzędzkim Jeziorem.

W ćwiczeniach ramię w ramię brali udział druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

14 maja w Krzesinach na konkursie pod nazwą "STRAŻAK ROKU" nasz druh Józef Drzewiecki zdobył 2 miejsce.

Nagroda została wręczona za wkład, zaangażowanie oraz bezinteresowną pomoc dla zwykłych ludzi a także jednostki.

Druhu Józefie Drzewiecki - dziękujemy !WSPIERAJĄ NAS:
ROBMAR Leroy Merlin Fabryka Armatur Swarzedz Tygodnik Swarzedzki Telewizja Swarzedzka TOMBEA Meble Tapicerowane Krug Ammigo Stanpol-Impex MAXPOL Placówka Kształcenia BHP ABEEKO Salon Mody Cybina Fox PIOTREX
ZOBACZ:
DO GÓRY